Mi kerüljön a padlójára? Ezek a legnépszerűbb melegburkolatok

Építkezés vagy felújítás során sokan döntenek a melegburkolatok mellett, mert otthonos hangulatot árasztanak, és magas a komfortfokozat. A választék hatalmas, most megmutatjuk a legnépszerűbb melegburkolat fajtákat.

  • Tömörfa parketták

Parkettának a 2 mm-nél vastagabb, lakk vagy műgyanta kopóréteggel kezelt padlóburkolatot nevezzük. Klasszikus változat a csaphornyos parketta, többnyire halszálkamintában vagy szalagszerűen rakják a fény irányába futó sorokkal. Egy 2,5 cm vastagságú tömörfa parketta elbír 5-6 csiszolást is, így felújítva, lazúrral átszínezve 100 év után is gyönyörű. 

A vastagabb anyagú parkettákat nem ajánlott padlófűtésre ragasztani, mert levesznek a fűtőértékből. Viszont a 10 mm vastag, csapok nélküli lamella parketta mehet padlófűtésre. A mozaikparketta ugyancsak tömörfából készül, az elemek 15-20 cm-esek, vastagsága kb. 8 mm, így ez is lerakható padlófűtésre. 

Nézze meg a videóban, hogyan varázsolhatja újjá megkopott, karcos parkettáját:

 

 

  • Készparketták

Legismertebb fajtája a szalagparketta. A panelek hézagmentesen zárnak, hosszúságuk pedig elérheti egy hajópadló szálméretét. Az egyes panelek három, egymásra merőleges rétegét műgyantával ragasztják össze, de csak a felső réteg készül fából.

Ha ilyet választunk, a látszó faréteg vastagsága 3,8-5 mm között legyen, mert akkor kétszer-háromszor csiszolhatjuk, lakkozhatjuk. Csaphornyokkal illeszthető, így úsztatva polifoamra vagy leragasztva egyaránt rakható. A merőlegesen ragasztott rétegek jóvoltából nem szárad össze, nem vetemedik, tehát kerülhet padlófűtésre is.

  • Laminált padló

A laminált padló esetében a hordozó nem fa, hanem műgyanta és farostőrlemény keveréke, amelyre nyomdai úton dekorpapírréteget helyeznek, majd következik az erős műgyanta kopóréteg, amely védi a sérülésektől. Ellenáll a tisztítószereknek, lerakása gyors és könnyű, az ára kedvező. Alkalmas padlófűtés fölé, semmilyen felületkezelést nem igényel.

Az ULTRABOND P990 1K, felhasználásra kész, egykomponensű, oldószermentes, rugalmas, nagyon alacsony illékony szervesanyag kibocsátású (VOC) poliuretán ragasztót bármilyen faanyagú padlóburkolathoz és laminált padlóhoz ajánljuk.

  • PVC-padlók

A PVC-burkolatok előállításához mesterséges anyagokat használnak, hiszen maga a PVC (polivinil-klorid) egy szintetikus polimer. Különböző szélességű tekercsekben és modulokban egyaránt kapható, lerakása gyors és könnyű. Létezik egy- és többrétegű változat, vízálló, csúszásmentes, így konyhába, fürdőbe is megfelelő.

Rendkívül jó hőszigetelő, antisztatikus, elenyésző a káros- anyag-kibocsátása. Készítenek egészen magas kopásállóságú modellt is. 

Az ADESILEX G19 kétkomponensû, epoxi-poliuretán ragasztót kifejezetten gumi és PVC padlóburkolatokhoz fejlesztették ki.

  • LVT-burkolatok

A vinil, más néven LVT (luxury vinyl tile) egy viszonylag új, modulrendszerű burkolatfajta. Felülete a megtévesztésig hasonlít a természetes anyagokhoz, fához, kőhöz, betonhoz. 2,5 mm-es vastagságban bármilyen helyiségbe kerülhet, magas a kopásállósága, vízálló, a padlófűtést bírja, és kiváló a lépéshang-csillapítása. Anyaga egy kemény PVC, ezért a bútorok lábaira tegyünk filckorongot. Rétegei: hátlap, színháttér – ez a tónust határozza meg –, minta, illetve a poliuretán koptatófelület.

Lerakásához ajánlott az ULTRABOND ECO 4 LVT használata, amely kifejezetten az LVT burkolatok telepítéséhez lett kifejlesztetve, és a legkiválóbb méretstabilitást és tapadást garantálja.

  • Linóleum és műgyanta

A linóleum nem tévesztendő össze a PVC-vel, hiszen természetes összetevőkből áll: lenolaj, parafa, gyanta, fa, mészkőpor vagy juta. Kényelmes rajta járni, mert rugalmas és nem hideg. Antibakteriális, antiallergén és tűzálló, rakható vizes helyiségbe és padlófűtésre is. 

Egyre népszerűbb a műgyanta, amely egy választható színű, öntött felületű, többrétegű, legtöbbször kétkomponensű padlóburkolat. Gyors a kivitelezése, hosszú az élettartama, mechanikai és vegyi sérüléseknek ellenáll, könnyű tisztítani és felújítani.

Ha további szaktanácsra lenne szüksége melegburkolati témában, keresse fel honlapunkat: https://www.mapei.com/hu/hu/szaktanacs

Forrás: lakaskultura.hu

Szaktanácsot kérek