Vajon a konyhádba másfajta burkolatot kell-e választani, mint a fürdőszobádba? A konyhai csempéket tekintve van-e bármi különleges követelmény? Mivel célszerű burkoltatni a konyhapadlót? Olvass tovább, hogy megismerd az ideális konyhaburkolat titkát.
Fókuszban a minőség
Általánosságban elmondható, hogy a konyhát illetően nincs semmilyen extra dologra szükséged a hidegburkolatokat megfigyelve. Fontos szempont, hogy kifogástalan minőségű, magas kopásállóságú legyen a konyhaburkolat, de jó, ha tudod, hogy nincs „csak és kizárólag a konyhába illő” burkolóanyag.
Ettől függetlenül a megfelelő segédanyagok mérvadóak, úgy mint: a ragasztó, fugázó, valamint a szigetelő- és egyéb kötőanyag alkalmazása. Ne ezeken spórolj a burkolásnál, mert sokszor ezen múlik a csodaszép, jó minőségű és kiváló kopásállóságú csempe vagy padlólap életciklusa.
Az egyik legnépszerűbb ragasztó az Adesilex P9, amelyet mindenféle kerámialaphoz és kőlaphoz ajánlanak a szakemberek.
A minőséget és anyagot nézve elmondhatjuk, hogy nincs lényegbeli különbség a fürdőszobádban és konyhádban lerakott csempék, járólapok között – ugyanakkor van néhány szempont, amit ajánlatos figyelembe venni, ha a konyha burkolásához keresel időtálló burkolatot.
Alapvető a konyhaburkolat nagyobb kopásállóság
A fürdőszobába a legtöbbször otthoni papuccsal vagy mezítláb járunk, ezzel szemben a konyhában gyakran utcai cipővel lépünk be, továbbá itt helyezhetjük el a nehéz bevásárlókosarat, ásványvizes rekeszeket, vagy akarva akaratlanul megkarcoljuk a székek lábaival a felületet. Emiatt a konyhádba sokkal nagyobb kopásállóságú padlóburkolatra lesz szükséged. A kevésbé porózus fehéragyag vagy gres a legideálisabb választás törésveszély ellen
A konyhában gyakrabban ejtesz le nehezebb tárgyakat, elkerülhetetlen, hogy leesik egy-egy lábas, fedő, kanál, vagy egy húsklopfoló… Pont ezért, ha ide szeretnél megfelelő követ, rendkívül fontos, hogy ne vörösagyagból készült burkolólapokat válassz, hiszen ezek jóval porózusabbak, mint a már említett fehéragyag vagy a gres – következésképp, ha ráesik egy súlyosabb tárgy, akkor jóval nagyobb lesz a törésveszély kockázata is.
Az ideális konyhacsempe nagyon könnyen tisztítható
A konyhában kiemelten fontos kritérium, hogy a burkolatot könnyen lehessen tisztítani. A csillogó felületeket könnyebb karbantartani, és a nagyobb lapok is meghálálják a gondoskodást, ugyanis kevesebb fuga szükséges hozzájuk. Persze ha epoxi fuga kerül a lapok közé, akkor a tisztítása sem lehet gond! Nagy formátumú lapokhoz a szakemberek az Ultralite S2 Flex Quick ragasztót ajánlják.
Erről az alábbi videóból ismerhetsz meg további részleteket:
Érdemes odafigyelni arra, hogy konyhába a világosabb színű lapokkal tegyél egy próbát – ezek nem csak a teret növelhetik meg optikailag, hanem a sötétebb lapokhoz viszonyítva ezek kopásállósága is nagyobb.
Legyen csúszásmentes konyhaburkolat
A konyhakővel szembeni kritérium a hatékony csúszásmentesség, melyet többek közt a kicsit érdesebb, illetve recésebb felszínű padlólapokkal lehet elérni. Ezeken jóval kevésbé fogsz elcsúszni, még ha a felülete vizes is.
A jelenleg trendi és igen közkedvelt fahatású padlólapok például tökéletes alternatívát adhatnak, nem beszélve arról, hogy még gyönyörűek is, a közösségi tereket egyedivé varázsolják.
Stílusok és trendek –kimondottan konyhai színek, minták
A konyhába fotónyomott csempét is lehet választani, amelyre bármilyen, a gasztronómiához tartozó minta nyomtatható. Antikolt, klasszikus vagy akár vidéki stílusú konyhákba szintén célszerű beszerezni a stílushoz passzoló csempét, azonban a klasszikus metrócsempe, vagy egy csodaszép mozaik is kiváló választás. Amennyiben a konyhád alapterülete kicsi, akkor légiesebb hatást érhetsz el a világos, fénylő tónusokkal.
Hasznos tipp: ha tökéletes összhatásra törekszel, akkor a csempe színét, árnyalatát ne a járólaphoz igazítsd, hanem a bútorok színéhez. A járólap leginkább a munkapult árnyalatához passzoljon, mert a szemünk a függőlegest a függőlegessel, valamint a vízszintest a vízszintes felülettel kapcsolja össze, így kialakítva az összhangot.
Amennyiben további kérdéseid lennének az építkezéssel, a felújítással kapcsolatban, vagy esetleg valamelyik Mapei termék érdekel részletesebben, netán konkrét problémád van, és szeretnél szakmai tanácsot, segítséget kérni, akkor fordulj bizalommal a Mapei szakembereihez weboldalunkon.