Mit jelent a csemperagasztóknál az S1 és S2 osztályozás?

A burkolólapok elterjedése (régebben 40x40cm-es volt az alap, jelenleg már 60×60 cm-es) megkövetelik a burkolatragasztók használatát is. A jóval nagyobb burkolatok viszont másfajta ragasztót igényelnek, így aztán megjelentek az S1 és az S2 jelzések is. De mit érdemes tudni ezekről a jelzésekről? Szakembereink válaszolnak. 

Mit jelent a flexibilitás?

Az elnevezés nem más, mint az alakváltozásra való képesség. Az aljzatok állandóan mozgásban vannak, ezért célszerű olyan anyagokat használni, amelyek csillapítják a nyírófeszültséget, hogy a burkolatok hosszú élettartamúak legyenek. 

A különböző mozgásokat az anyagok lekövetik, ezért nem repednek el, vagy válnak fel. Gondolj csak a hőmérsékletre! A nyári forróságban a teraszod vagy erkélyed burkolatai felmelegednek, éjszaka pedig jön a hideg: előszőr tágulnak, majd később összehúzódnak. A nem flexibilis ragasztó alkalmazása a burkolatod elrepedéséhez is vezethet.

Váltás az S1-es és S2-es ragasztók között

Amikor a burkolólapok vastagsága 60 cm feletti, akkor már tanácsos S1-es ragasztót alkalmazni. Az S2-es ragasztó esetében a döntés mindig a gyártóé, illetve az adott építési körülményeket is meg kell vizsgálni. A Mapei általában a 120 cm-es burkolólap méretnél húzza meg a képzeletbeli határt.

Egyáltalán nem mindegy, hogy az építkezés beltéren vagy kültéren valósul meg, és ugyanilyen meghatározó az adott burkolat is. Fontos hangsúlyozni, hogy a két ragasztó közötti váltás nem alternatíva, hanem egy magasabb és jobb minőségű munkafolyamat eredménye, amely nagymértékben függ az adott burkolóanyagtól. 

A témával kapcsolatban interjút hallgathatsz meg Novák Péterrel és Kiss Lászlóval, a Mapei szakembereivel, a linkre kattintva.

Szaktanácsot kérek