Ha csemperagasztásról beszélünk, akkor a mesteri pontosság kulcsfontosságú. Az elérhető tökéletes végeredmény és időtállósság csak abban az esetben valósul meg, ha a csempe kiválasztására fordított figyelem mellett a ragasztóanyag minőségét is kiemelten kezeljük. Az alábbiakban összefoglaltunk néhány lényeges szempontot, hogy ne csak a szerencsén múljon a végeredmény és a csemperagasztás hatékonyan menjen.
Csemperagasztás MAPEI módra: a tökéletes és időtálló végeredményért
A csemperagasztás módja több tényezőtől is függ: többek közt a felhasznált alapanyagoktól és a burkolási munkára fordított időtől.
Ahogyan a különböző csempe- és járólapválasztékból, úgy az alkalmazott csemperagasztók közül is számos lehetőség áll rendelkezésre. Célszerű átgondolni, hogy milyen helyre, körülmények közé és milyen jellemzőkkel rendelkező csempéhez választunk ragasztót. Egy jó döntéssel könnyedén és látványosan szép végeredményt lehet elérni, ám egy rossz választás akár a csempék korai lehullásához is vezethet. Ezt figyelembe véve nem érdemes spórolni sem a csemperagasztón, sem a döntés meghozatalára szánt időn.
Kültéri vagy beltéri? A MAPEI kínálatában széles választékban találhatók különböző kiszerelésű és felhasználású csemperagasztók, amelyek közül az első lépés mindig az, hogy a kültéri vagy beltéri alkalmazásnak megfelelőt válasszuk.
Beltéri padlófűtéses helyiségekben például a KERAFLEX Easy S1 ragasztó kiváló választásnak bizonyul. Alakváltozásra képes, magas tapadó- és szakítószilárdsággal rendelkezik, amely lehetővé teszi az üregmentes fektetést.
Az üregmentesség elengedhetetlen, mert a levegő befogása negatívan befolyásolhatja a padlófűtés hatékonyságát, és növelheti a csempe vagy járólap leválásának kockázatát.
Kültéren szintén meghatározó az alakváltozásra való képesség, hiszen egy teraszburkolatnak ellen kell állnia a fagyás-olvadás ciklusainak. Ahogy a járólap, illetve a fugák, úgy a csemperagasztó sem repedhet vagy töredezhet meg közben.
Ha szeretnénk elkerülni a csempe vagy járólap újbóli lerakását a falról vagy a padlóról való leválás következtében, és azt akarjuk, hogy a csemperagasztás hatékonyan menjen, akkor olyan csemperagasztót célszerű választani, amely képes kezelni a hőmozgásokból adódó feszültségeket. Az egyszerű csemperagasztók erre sajnos alkalmatlanok.
Klasszikus vagy extrém igénybevétel? A járólapok megválasztásakor a kopásállóság és a dizájn egyaránt meghatározó szempont. Azonban kevesen gondolnak arra, hogy a csemperagasztónak is van határa, ameddig terhelhető. Ennek következtében kiemelten lényeges figyelembe venni a megfelelő csemperagasztó kiválasztása során, hogy milyen terhelésnek lesz kitéve a kész padló.
A méret egyértelműen számít! Nem mindegy ugyanis, hogy a ragasztó mennyire képes megbirkózni hosszú távon a nagyobb vagy nehezebb csempékkel. A nagyobb és súlyosabb darabokhoz speciális csemperagasztót válasszunk, míg a kisebbekhez az alapragasztó is teljesen jó lehet.
A MAPEI kínálatában olyan univerzális csemperagasztókat találhatsz, mint például a MAPEI Adesilex P9, vagy a gyorsabb Adesilex P9 Express, amelyek garantálják a tartósságot és alkalmazhatók különböző méretű és típusú csempékhez mind beltéren, illetve kültéren.
Amikor fontos a termék színe is
Ugyan a legtöbb csemperagasztó szürke, vannak azok az esetek, amikor ez nem jó, például mozaikcsempék esetén. Ilyenkor például a MAPEI Ultralite S2 különleges fehér színű csemperagasztója lehet a megoldás. Rugalmas, gyorsan kötő, pormentes cementalapú ragasztó nagyformátumú kerámia, mozaik és kő burkolólapokhoz. Ideális választás nagy alakváltozásra képes felületekhez, könnyen felhordható simítóval. Tekintsd meg a videót és ismerd meg a részleteket!