A hidegburkolatok fajtái vonatkozásában a bőség zavarával szembesülhet az ember, ha beszerzőkörútra indul. Anyag, méret és szín tekintetében óriási a választék, ami nem feltétlenül könnyíti meg az építkezők és a lakásfelújítók dolgát. Azonban ezen tulajdonságok mellett még számtalan dolog meghatározó a hidegburkolatok vonatkozásában.
Hogyan lehet eligazodni a hidegburkolatok fajtái között?
Mielőtt erre a kérdésre megadnánk a választ, először azt érdemes tisztázni, hogy mi minden tartozik a hidegburkolatok népes családjába.
A hidegburkolat azokat az anyagokat jelöli, amelyek kőzetekből és azok keverékéből kerülnek előállításra. A hidegburkolatok fajtái az alábbiak:
- csempe,
- járólap,
- üvegcsempe,
- természetes kövek,
- gránit,
- márvány,
- mészkő,
- téglaburkolat.
Látható tehát, hogy sokféle hidegburkolat létezik, amelyeket beltéren és kültéren is elhelyezhetünk. A lakásban általában az előtér, a fürdőszoba, a konyha, a nappali öltözhet hidegburkolatba, míg kültéren a terasz, a kerítés, a kerti utak, a medence, valamint a ház külső fala.
A hidegburkolatok fajtái szempontjából lényeges a kopásállóság, a fagyállóság, valamint a csúszásmentesség.
Kopásállóság
A kopásállóság az MSZ EN ISO 10545-7:2000 Mázas burkolólapok felületi kopással szembeni ellenálló képességének meghatározása című szabvány alapján definiálható. Ez alapján a burkolatok a következő osztályokban sorolhatók:
PEI I: csak falburkolat, a kopásállósága járófelülethez nem megfelelő.
PEI II: lakások, családi házak kopásnak kevéssé kitett belső helyiségeiben (pl.: lakó-, háló-, fürdőszobák) kerülhetnek lefektetésre.
PEI III: közepesen igénybevett helyek burkolására, ahol normál talpú cipőben járunk. Lakások szinte minden helyiségébe megfelelő lehet, az előszoba és a konyha kivételével.
PEI IV: erősen igénybevett, gyakran látogatott helyiségek burkolására. A helyiségekben az igénybevétel az átlagosnál nagyobb, a burkolatot karcoló, szennyező anyagok is érhetik. Családi ház bármely helyiségébe megfelelőek lehetnek ezek a lapok.
PEI V: nagy forgalmú, az átlagnál erősebben igénybe vett helyiségek burkolására alkalmas burkolólapok tartoznak ide. Alkalmazható éttermekben, üzletekben, szállodákban is.
Érdekesség, hogy az élénk színű lapok kopásállósága általában gyengébb. Ez azzal magyarázható, hogy mesterséges színezőanyagokat tartalmaznak, melyek a természetben előforduló színezőanyagokhoz képest kevésbé tartós felületet eredményeznek.
Fagyállóság
A hordozó alap vízfelvételének mértékét jelenti a járólap fagyállósága. Több tényezőtől függ, így például az alapanyag összetételétől, az égetéstől, valamint a préseléstől. A fagyálló lapok vízfelvétele alacsony, kevesebb, mint 0,5 tömegszázalék.
Ahhoz, hogy az adott burkolatról elmondható legyen, hogy fagyálló, az is szükséges, hogy alakváltozásra képes ragasztóval rögzítsék, a fugázóanyag pedig fagyálló legyen. Elengedhetetlen a megfelelő minőségű vízszigetelés is.
Csúszásmentesség
A csúszásmentesség egyrészt száraz cipőtalpra vonatkozóan kerül megadásra, R9-R12-ig terjedő skálán. Minél inkább csúszásgátló egy lap felülete, annál nehézkesebb a takarítása.
R9: sima felület, általános felhasználásra javasolt – lakások, iskolák, irodák, rendelők)
R10: csúszásmentes felület – fürdőszoba, raktár, garázs, éttermi konyha
R11: fokozottan csúszásmentes – mosoda, tejüzem, hűtőkamra
R12: maximális csúszásmentesség – húsfeldolgozó, ipari konyha
A csúszásmentesség vizes kövön, mezítláb is megadásra kerül, ebben az esetben betűvel – A, B, C – jelölik. Fürdőszobába és konyhába legalább A csúszásmentességi osztályú lapot érdemes választani.
Látható tehát, hogy a hidegburkolatok fajtáit leginkább aszerint érdemes vizsgálni, hogy melyik helyiségbe szánja őket, illetve milyen mértékű lesz majd várhatóan a lapok mindennapos igénybevétele.
Amennyiben kiválasztotta, hogy milyen hidegburkolatot szeretne otthonában látni, de nem tudja, hogy annak leragasztásához, fugázásához milyen építési segédanyagokra lesz szüksége, akkor forduljon szaktanácsadónkhoz.