A gipszkarton burkolása speciális tudást és tapasztalatot igénylő feladat. Ha valahol hiba csúszik a folyamatba, nem lesz tartós az eredmény. Éppen ezért ne dőljön be “a mindig így szoktuk csinálni”, “jó ez így” sémáknak!
Mélyüljön el a témában, hogy felkészült szakembert találjon a munkára, a tökéletes végeredményért.
A gipszkarton burkolása eltér a téglafal burkolásától
A gipszkarton burkolása során figyelembe kell venni, hogy a gipszkarton:
- gyengébb felületi szilárdsággal rendelkezik, mint a téglafal
- érzékeny a nedvességre
- mechanikai behatásra mozog
Amennyiben a gipszkartonozást és a burkolást végző mesteremberek nincsenek ezzel tökéletesen tisztában, szinte kizárt, hogy ne csússzon hiba a folyamatba. Így azonban egészen biztos hogy nem lesz tartós a végeredmény sem.
Lássuk a 3 legdurvább hibát, amit elkövethető is gipszkarton burkolásakor!
-
A gipszkarton burkolása nem a megfelelő rétegrendben és technikával történik
A gipszkarton burkolásánál figyelembe kell venni, hogy gyengébb felületi szilárdsággal illetve merevséggel rendelkezik, tehát egy réteg gipszkarton lap nem fogja stabilan megtartani a burkolatot. Ha mégis egyetlen gipszkarton lapra kerül fel a hidegburkolat, bármilyen szépnek is tűnik elsőre, idejekorán csúnya véget érhet.
Nem mindegy továbbá, hogy:
- a szakember a gipszkartonokat milyen tengelytávolságban helyezi el egymáshoz képest
- milyen irányból rakja őket kötésbe
- hogy bandázsolja be stb.
Ezen lépések helyes kivitelezése nélkül ugyanis a gipszkartonra való burkolás nem lehet sikeres.
-
Megfeledkeznek a vízszigetelésről
Az impregnált zöld gipszkartonról sokan hajlamosak azt hinni, hogy tökéletesen vízszigetelő is, de ez nem így van. A zöld gipszkarton ugyanis nem vízálló, csupán kiemelkedő pára ellenálló tulajdonságokkal rendelkezik. A tartóssága gyakori szellőztetéssel és az állagának megóvásával őrizhető meg.
Éppen ezért szükséges, hogy a megfelelő vízszigetelő rendszerrel védjük meg a folyamatos páralecsapódás okozta vizesedéstől.
Erre kiváló pl. a Mapelastic Aquadefense, felhasználásra kész, gyors száradású, kül- és beltéri felületekre is ideális rugalmas kent vízszigetelő rendszer vagy a Mapegum WPS gyorsszáradású, rugalmas, kenhető, beltéri vízszigetelő anyag.
-
Nem megfelelő alapozó, ragasztó, fugázó- és hézagkitöltő anyaghasználata
A titok nyitja az alakváltozásra képes alapozóban, ragasztóban, fugázó– és hézagkitöltő anyagban rejlik. Ezek képesek arra, hogy le kövessék gipszkarton mozgását, ezáltal pedig biztosítják a burkolat és a fugák illetve a hézagok tökéletes megjelenését és tartósságát.