Az LVT és az SPC a padlóburkolatok terén két olyan figyelemreméltó anyag, amelyeknek számos előnye van. Hazánkban ezeket a burkolatokat is széles körben alkalmazzák az otthonokban. Nézzük, miért olyan népszerűek és keresettek!
A melegburkolatok új dimenziói
Az évszázadok során a parketta kiemelkedett a burkolatok között, egy gyönyörű és időtlen választás, ha gondosan telepítjük és megfelelően gondozzuk. Azonban a fa nem mindig ideális megoldás minden környezetben. Nedves vagy magas páratartalmú helyeken, ahol a kopás jelentős, vagy egyszerűen a költségvetési korlátok miatt más lehetőségre van szükség.
Az igény a fa megjelenítésére azonban továbbra is él, és ezért régóta utánozzák a fa természetes szépségét különböző anyagokkal. Ma már ismerjük a laminált burkolatokat és a fahatású kerámiákat, de folyamatosan megjelennek olyan burkolatok, amelyekről keveset tudunk, és gyakran nem ismerjük a telepítésüket. LVT, SPC – csak két olyan burkolattípus, amelyek gyakran fahatásúak, és amelyekről érdemes többet megtudnunk.
A Mapei munkatársaihoz gyakran érkeznek kérdések ezzel kapcsolatban, és mindig szívesen osztják meg velük a tudásukat. Az alábbiakban megismerheted, hogy mit érdemes tudni az új generációs burkolatokról.
Új generációs burkolatok – LVT és az SPC
LVT – Luxury Vinyl Tile
Ezt az új generációs burkolattípust számos más néven ismerik. LVT, vinyl, dekor PVC, – csak néhány név, amellyel találkozhatunk.
Képes utánozni a fát, kiváló kopásállóságával és könnyű kezelhetőségével beltéren szinte bárhol alkalmazható. A vékony profilja miatt ideális felújításokhoz. Azonban gyakran panaszkodnak rá, mivel általában nem tartja meg a méreteit, és ezek a változások látványos hibákhoz vezethetnek. Ennek megelőzésére jó ragasztót kell választani.
A burkolásnál fontos az aljzatkiegyenlítés. Az Ultraplan Contract ideális megoldást nyújt az aljzatok 1-10 mm vastagságú szintkülönbségeinek kiegyenlítésére. Ezzel lehetővé teszi, hogy a padlófelületek mindenféle burkolatot könnyedén viseljenek, beleértve a rugalmas melegburkolatokat és textil burkolatokat is.
A Planex HR Maxi javasolt vizes helyiségekben. Az egyedülálló összetétele és kiváló nedvességgel szembeni ellenállása révén kültéren is használható, illetve olyan aljzatokon, amelyek nem teljesen szárazak, vagy magas maradék nedvességtartalommal rendelkeznek.
Az aljzatkiegyenlítés és a vízszigetelés után kerülhet sor az anyag ragasztására. Az LVT burkolatokhoz igénybe vett ragasztóknak nemcsak jó tapadásra, hanem megfelelő merevségre is szükség van ahhoz, hogy kompenzálják a méretváltozásokból eredő feszültségeket. Száraz helyiségekben az Ultrabond Eco 4LVT ragasztóval, nedves helyeken pedig az Ultrabond MS 4LVT Wall and Floor ragasztóval rögzített LVT burkolatok tartósan stabilak és szépek maradnak.
A mozgást és csúszást elkerülendően érdemes az Eco Prim VG alapozót felhordani az aljzatra a burkolás előtt, ami egy rugalmas bevonatot képez, stabilizálva ezzel a burkolatot.
Az öntapadós LVT-k külön típust képviselnek, mivel már eleve ragasztós hátoldallal rendelkeznek. Ehhez a típushoz olyan aljzatra van szükség, amely erősen tapad a burkolathoz. Az előzőleg említett Eco Prim VG alapozó segítségével jó tapadófelületet hozhatunk létre.
Az SPC
Az SPC burkolatok (Stone Polymer Composite = Kő polimer kompozit) szintén az új generációs vinyl padlókhoz tartoznak. Felépítésük és megjelenésük hasonlít az LVT padlókhoz.
Az SPC burkolat magja azonban műanyag és kőőrlemény (általában mészkő) keveréke, amely méretstabilabb, mint a hagyományos LVT mag. Nagy előnyük az, hogy nagy területen telepíthetők dilatációs hézag nélkül, és elég merevek ahhoz, hogy akár a meglévő kerámia burkolatra is rá lehessen tenni. Hidegburkolatra történő telepítés esetén a Planitop Fast Track finom simító anyaggal érdemes kiegyenlíteni a fugákat. Ezek a burkolatok általában klikkes rendszerrel vannak rögzítve, de ragaszthatók is. Az LVT-hez használt MS polimer termékek ragasztók azaz Ultrabond MS 4LVT Wall and Floor és a Ultrabond Eco MS1 jól alkalmazhatók ehhez a típushoz is.
A Mapei Krónika podcastjében Tarnai László mutatja be az anyagokat, figyelmet szentelve a ragasztóhasználatra, valamint megismerheted, hogy a kivitelezésük során milyen buktatók merülhetnek fel.
Amennyiben további kérdéseid lennének az építkezéssel, a felújítással kapcsolatban, vagy esetleg valamelyik Mapei termék érdekel részletesebben, netán konkrét problémád van, és szeretnél szakmai tanácsot, segítséget kérni, akkor fordulj bizalommal a Mapei szakembereihez weboldalunkon.
Szakmai kérdésem van(Forrás)