Így lesz tartós és tökéletes a természetes kövek ragasztása

A természetes kövek ragasztása egy kicsit más szabályok szerint zajlik, mint más burkolatoké. A terasz, homlokzat vagy lábazat rendkívül hangulatos lesz ezzel a burkolattal, de beltéren is azonnal magára vonja a figyelmet. Ismerd meg a legfontosabb tulajdonságokat, mert ezektől függ, hogy mennyire lesz tartós a végeredmény.

Mostanában reneszánszukat élik a természetes kövek, mert nemcsak sokoldalúan felhasználhatók, hanem rendkívül mutatós burkolóanyagok is. Ideálisak felületburkoláshoz, teraszokhoz, kerti utakhoz is. A természetes kő egyedi szépsége abból fakad, hogy nincs két teljesen egyforma kő. Minden egyes kő máshogyan néz ki, valamennyi különbözik a többitől, még ha akár csak kissé is.

A természetes kő előnyei:

  • Szilárdság
  • Formálhatóság
  • Faraghatóság
  • Egyedi színezet és mintázat
  • Könnyű hozzáférés
  • Egyszerű eszközökkel megmunkálható

Míg korábban a természetes követ építési célokra is használták, manapság inkább díszítőelemként került a középpontba. A természetes kő alkalmazása valóban egyedivé teszi a lakás belső és külső terét egyaránt. Emellett azt is érdemes tudni, hogy a természetes kő ragasztásához speciális megközelítésre van szükség, de a végeredmény mindenképpen lenyűgöző lesz.

Burkolás természetes kövekkel

A természetes kövekkel történő burkolás tartósságát három dolognak köszönhetjük: a megfelelő ragasztó-, fugázó-, és impregnáló anyagoknak. Amikor belső tereinket természetes kövekkel díszítjük, vagy kívülről egyedülállóan szép kőburkolattal övezzük, nem mindegy, hogy milyen anyagokkal dolgozunk.

Belső térben általában a méretre vágott, különböző felületkezeléssel ellátott burkolólapok a szokásosak, ezek csupán kicsit térnek el a hagyományos lapoktól. Ellenben a kültéri burkolatok esetében a helyzet már egészen más: itt a mestereknek hasított, pattintott, szabálytalan formájú kövekkel kell dolgozniuk.

Az adott kőfajta nedvszívó képessége meghatározza, hol fektethető le. A magasabb nedvességtartalmú kövek csak impregnálás után válnak alkalmassá a kültéri felhasználásra. Ezen kívül fontos figyelembe venni a kültéren lefektetett kő kopásállóságát is. A járófelületekhez kizárólag magas kopásállóságú, keményebb kőfajták ajánlottak.

Miért más a természetes kövek ragasztása, mint a mesterséges burkolóanyagoké? 

A természetes kő ragasztásához olyan anyag szükséges, amely kifejezetten erre a célra lett kifejlesztve. A természetes kövek vastagsága különböző, ezért a ragasztásnak olyan anyagnak kell lennie, amely képes kezelni ezt az egyenetlenséget. A lényeg, hogy a részletekre való odafigyelés a legfontosabb.

A ragasztó színe szintén lényeges, hiszen a túl sötét szín beszínezheti a világos színű követ, rontva ezzel az esztétikai hatást.

A természetes kövek ragasztásához mindenképpen szilárd alap szükséges, ezért fontos a burkolandó alap teherbíró képessége és minősége.

A Mapei széles kínálatában szereplő gyorskötésű ragasztók, például az Elastorapid és a Keraquick Maxi S1, valamint a vízmentes ragasztók, mint a Kerapoxy Adhesive és a Keralastic T, mind segítenek a kiváló minőségű munka elérésében.

A Mapei Mapestone TM Plus ragasztója kifejezetten olyan kövekhez lett kialakítva, amelyek nem hajlamosak vetemedésre és elszíneződésre. Ez különösen előnyös a magyar piacon elérhető kövek nagy részéhez. A ragasztó normál kötésidejű, és alkalmas akár 20 mm vastagságú ragasztóágy kialakítására is. Ideális egyenetlen vastagságú, hasított kövek, erősen profilírozott hátoldalú, mélybordás és nagyméretű természetes kőlapok ragasztásához. Az úgynevezett trassz tartalom csökkenti a kivirágzás veszélyét, és a termék alkalmas szintezésre és kiegyenlítésre is, akár 20 mm rétegvastagságig.

A Mapestone TM Plus egy rendkívül költséghatékony, vízre sem érzékeny termék, melyet bátran alkalmazhatunk a köves projektek során!

Hogyan zajlik a természetes kövek ragasztása?

1. Alapozás: A burkolandó felület alapozása biztosítja a tökéletes tapadást. Kültérben nedvesítsük elő a szívó felületet.

2. Kétoldali ragasztás: A biztosabb tapadás érdekében érdemes kétoldali ragasztást alkalmazni. Ezzel elérhető a teljes hátoldali fedettség, és elkerülhető a kövek felületeének csíkos megjelenése.

3. Fugázás és szilkonozás: A fugahézag szélességének megfelelő fugázót válasszunk, az ecetsavas szilikon helyett a neutrális rugalmas hézagkitöltőt alkalmazzuk a kő burkolatok védelme érdekében.

4. Impregnálás: A hosszú távú állagmegőrzés és a könnyebb tisztíthatóság érdekében fontos, hogy a természetes követ impregnálószerekkel kezeljük.

A természetes kövek ragasztása kellő szakértelmet és nagyfokú precizitást igényel, de a végeredmény lenyűgöző és minden erőfeszítést megér.

A Mapei széles termékválasztékával segít a természetes kövekkel végzett projektek sikeres megvalósításában. Ingyenesen letölthető e-bookunkban még több információt szerezhetsz a témával kapcsolatban!

Segíthetünk másban is? Kérdezz szakértőinktől a honlapunkon! Tőlünk elsőre végleges megoldásokat kapsz.

Szakmai kérdésem van