Így ápolja helyesen a faburkolatot, hogy olyan legyen, mint az új

Mire kell ügyelni a fapadló tisztításkor, takarításkor, hogy hosszú legyen az élettartama, és sokáig szép maradjon? Akár parkettáról van szó, akár laminált padlóról, van néhány aranyszabály, amit érdemes betartani, hogy sokáig hibamentes és tökéletes legyen a padlónk!

A faparketta helyes kezelése

Az ideális környezet a faparketta esetében a 18-20 Celsius fokos hőmérséklet és az 50-60%-os relatív páratartalom. A téli hónapokban, amikor szárazabb a levegő, néhány trükköt bevethetünk, hogy növeljük a páratartalmat: zöld szobanövények, a rendszeres szellőztetés, páradúsító rendszerek használata segíthet, ezekkel megakadályozhatjuk, hogy a parketta összeszáradjon vagy megrepedezzen.

Kép forrása: chauncey.co.uk

* A parketta lerakásának aranyszabályai

Érdemes minden esetben leragasztani a parkettát, hogy a következő felújításnál csak csiszolni kelljen. Egy nem leragasztott parketta esetében ez nehezen megvalósítható. Az Ultrabond Eco S955 1K egy olyan prémium kategóriás ragasztó, amit bátran ajánlunk ehhez a feladathoz.

Csiszolás előtt az esetleges laza, mozgó részeket feltétlenül vissza kell ragasztani, ehhez az ULTRABOND P-R9 ragasztót ajánljuk.

A lakkozáshoz feltétlenül oldószermentes terméket válasszunk, mert ez garantáltan nem veszélyezteti az egészségünket. Ilyen például az Ultracoat Easy Plus lakk. A nappaliba, ahol nagyobb a forgalom, érdemes kétkomponensű lakkot választani, míg a hálószobába, gyerekszobába elég az egykomponensű lakk is, hiszen itt sokkal kisebb az igénybevétel.

Lakk helyett megoldás lehet az olajozás is. Ehhez ajánljuk az ULTRACOAT OIL olajat, amivel a fa eredeti, természetes színét tudjuk hangsúlyozni. Ezt követően a burkolat a végső védelmét az ULTRACOAT OIL CARE vizes-diszperziós felületképzővel kapja meg. Ennek a megoldásnak hatalmas előnye, hogy a kisebb sérülések, kopások nyom nélkül javíthatók.

* A parketta tisztításának aranyszabályai

A rendszeres portalanítását végezzük porszívóval vagy száraz portörlővel. Felejtsük el a nedves felmosórongyot és a takarítógépeket, mert ezek kárt tehetnek a fa anyagában. Persze jól kicsavart, enyhén nedves ruhával feltörölhetjük a padlót, de ezután érdemes szárazzal is áttörölni, felitatni a nedvességet, mert erre valamennyi fa- és laminált padló igen érzékeny.

Kép forrása: woodcareusa.com

* Védelem a sérülések ellen

A bútoroktól sérülhet, karcolódhat a parketta felülete. Ha görgős bútort szeretnénk a parkettázott helyiségbe, akkor érdemes előtte tájékozódni, milyen görgőt ajánl a gyártó parkettára. Kifejezetten hasznos ötlet a mozgatható bútorok, székek lábára filc anyagból készült alátétet ragasztani.

Ha szeretné karcos, kopott parkettáját felújítani, mindenképpen nézze meg a helyes kivitelezés lépéseit ebben a videóban:

 

A laminált és vinyl parketták ápolása

 

A laminált padló nem olyan kényes, mint a természetes fa. Azonban van néhány szabály, amelyre mindenképpen érdemes ügyelni. A legfontosabb, hogy a laminált és vinyl felületeket nem szabad csiszolni.

* A laminált parketta tisztításának aranyszabályai

A porszívó és az enyhén nedves felmosás ebben az esetben is a legjobb módszer. Érdemes padlóápoló szert is használni a takarításkor, de mindig olyat válasszunk, amely nem tartalmaz olajat vagy viaszt. A bő vizes felmosást itt is kerüljük, mert a víz bejuthat a felső réteg alá, és ettől felpúposodik, deformálódik a burkolat. Ha valami kiömlik, igyekezzünk minél hamarabb feltörölni a folyadékot. Tudnunk kell, hogy a vinyl burkolat a vízzel szemben sokkal ellenállóbb, így a vizes helyiségekben érdemes vinylt választani.

Kép forrása: idsestudio.com

* Új laminált parketta ápolása

A frissen lerakott laminált és vinyl padló felmosásával legalább két hetet érdemes várni. A jó minőségű laminált illetve vinyl padló egyik jellegzetessége, hogy felületén kevésbé tapad meg a szennyeződés, így nincs szükség olyan gyakori és erőteljes tisztításra esetükben.

(Az otthonneked.hu cikke alapján.)

Szaktanácsot kérek