Csemperagasztás haladó szinten – mikor mit kell használni?

Mire érdemes odafigyelni a megfelelő csemperagasztó kiválasztásakor? Ez egy döntő pillanat lehet a felújítás során, hiszen ezen is múlhat a végeredmény tartóssága. Csemperagasztás haladó szinten!

 

A csemperagasztó-választás szempontjai

A csemperagasztás során számos fontos tényezőt célszerű figyelembe venni annak érdekében, hogy biztosítsuk a tartós és esztétikus végeredményt. Nézzük először is, milyen szempontokat ajánlott mérlegelni a kivitelezés előtt.

·         Felhasználás célja és terhelés

Először is fontos megállapítani, hogy a csempe hova kerül, és milyen terhelésnek lesz kitéve. Például fürdőszobában vagy konyhában való alkalmazás esetén a nedvességnek és vegyszereknek ellenálló ragasztóra lehet szükség.

·         Csempe típusa és mérete

Különböző típusú csempék (például porcelán, kerámia, természetes kő) és méretek (kis mozaikoktól nagyméretű lapokig) különböző ragasztókat igényelnek. A gyártói útmutatásoknak megfelelően érdemes ragasztót választani, figyelembe véve a csempe típusát és méretét.

·         Fogadófelület típusa

Különböző alapfelületekhez különböző típusú ragasztók állnak rendelkezésre, például cementalapú, módosított cementalapú (pl.: Adesilex P4)  vagy fokozott terhelhetőségű ragasztók, mint a Keraflex S1, poliuretán ragasztók, amiket speciális fogadófelületekhez javasolnak (pl.: konyhapult építésénél, vagy lift belső burkolásásnál), illetve diszperziós felhasználásra kész ragasztók. A hatékony ragasztó kiválasztásánál ajánlott figyelembe venni az alkalmazási körülményeket és az alapfelület típusát.

·         Környezeti feltételek

Fontos számításba venni az igénybevétel környezeti feltételeit, például a hőmérsékletet és a páratartalmat. Bizonyos ragasztók csak bizonyos hőmérsékleti és páratartalmi tartományokban működnek hatékonyan.

Most pedig jöjjön pár megfontolandó tanács, amely a kivitelezéskor jöhet jól.

Szakértelem és eszközök

A csemperagasztás precíz munkát igényel. A legjobb, ha a munkát kivitelező, illetve burkoló szakemberre bízod.

·         Alapfelület előkészítése

Az alapfelületnek mindig tisztának, síkpontosnak és pormentesnek kell lennie a ragasztás előtt. Szükség lehet alapozó alkalmazására vagy a felület szakszerű alapozására a tapadás javítása érdekében.

·         Időtartam és száradási idő 

 

csemperagasztás haladó szinten

 

Lényeges a ragasztó csomagolásán található utasítások betartása. Az alkalmazási és a száradási időre vonatkozó tájékoztató arra vonatkozik, hogy hatékony tapadást és tartósságot érjünk el.

Kis méretű csempék esetén a bázis ragasztó tökéletesen megfelelhet (pl.: Kerabond T Plus), míg nagyobb méretnél javasolt a Keraflex Extra S1 Zero beszerzése, hogy biztosan ne jöjjön le a lap a falról.

Padlólapok esetében szintén lehetőség van a bázis ragasztó alkalmazására, azonban greslap esetén alakváltozásra képes ragasztó ajánlott, hogy hosszú távon biztos és tartós legyen a burkolat. Például az Elastorapid ragasztót érdemes választani, hogy később ne kelljen bánkódni a javítással.

Kültéri felhasználás során a csemperagasztásnál elengedhetetlen az alakváltozásra képes ragasztók használata, többek közt a Keraflex Maxi S1 Zero, illetve az Ultralite S2 Flex termékek jöhetnek szóba.

A választás során célszerű számításba venni, hogy minél több műgyantát tartalmaz a segédanyag, annál könnyebben formálható és jobban tapad az anyag.

További szakmai tanácsokkal kapcsolatban keresd fel honlapunkat és kérdezz szakértőinktől. Mi elsőre végleges megoldásokban gondolkodunk.

Szakmai kérdésem van