Elképesztő burkolati megoldás, amely kicselezi a fizikai törvényszerűséget

Amikor lakásfelújításban gondolkodsz, akkor biztosan sok időt vesz igénybe a burkolatok mintáinak, színeinek, méreteinek és elhelyezkedésének tervezése, hogy a kész burkolat is csodaszép legyen, és jól funkcionáljon. Az ismétlődő burkolati probléma sajnos ezt áthúzhatja, azonban egy elképesztő megoldás használatával kicselezhetők a fizikai törvényszerűségek. 

A dilatációs mozgás, mint jelenség

Előfordul, hogy az elképzelések és a valóság nincs összhangban. Megeshet, hogy a burkolat fugáinak kiosztása nincs kölcsönhatásban az aljzat dilatációs hézagaival, vagy esetleg megrepedezett az aljzat, és nem akarnánk újra elkészíttetni a kivitelezővel, ugyanakkor a burkolatot muszáj lefektetni. Jó, ha tudod, hogy a dilatációs aktívitások olyan fizikai törvényszerűségek miatt jöhetnek létre, amiket nem lehet befolyásolni. Ettől függetlenül, nagy körültekintés mellett talán kijátszhatóak!

A hatékony MAPETEX rendszer

Az ilyen feszültségleépítő és repedésáthidaló körülményekhez fejlesztette ki a Mapei a MAPETEX rendszert. Ez tulajdonképpen egy olyan technológia, amellyel függetleníteni lehet az aljzataktivitásokat a burkolat mozgásától úgy, hogy közben biztonságosan van leragasztva az aljzatra a burkolat. 

A megoldás egy nagy rugalmasságú S2-es burkolatragasztóból és egy nem szőtt textília lemezből készül, azonban a kivitelezése szakmai precizitást igényel. Budapesten a legendás Párisi udvar padlóburkolása is ennek alkalmazásával készült.

Amennyiben nincs lehetőség az aljzat repedéseinek javítására, vagy ha az aljzat dilatációs hézagait nem lehet átvezetni a burkolati rétegbe, akkor ez a rendszer remek megoldás lehet.

Lehetőségek:

  • repedezett padlófűtéses aljzatra zökkenőmentes burkolatot készíttethetünk
  • burkoltathatunk repedezett aljzatokra 
  • készíttethetünk úgynevezett diagonál burkolatot (ennek a lényege, hogy kisméretű helyiségben optikailag nézve tágíthatjuk a teret) úgy, hogy nem szükséges átvágni a lapokat az aljzat-dilatációk felett.

Hogyan működik mindez a gyakorlatban?

Az aljzat legyen jó tapadószilárdságú, síkpontos és kellően száraz. A repedések vagy dilatációk csak oldalirányban mozoghatnak el, a függőleges aktivitásokat ugyanis a rendszer nem képes áthidalni. 

A MAPETEX lapokat a teljes felületen, 4-es vagy 6-os fogazású glettvassal felhúzott S2-es ragasztóba (pl.: KERAQUICK+ LATEX PLUS, ELASTORAPID, ULTRALITE S2) kell leragasztani. Fontos, hogy egymás mellé helyezve és nem átlapolva. A kötési idő után ugyanazzal az S2-es ragasztóval kell lefektetni a burkolatot. A nagyon flexibilis ragasztó és a MAPETEX lap levezeti az aljzatfeszültséget úgy, hogy az a burkolatban már nem okozhat kárt.

Ha ilyen feladat megoldására kerülne sor, akkor ajánljuk, hogy a munka megkezdése előtt a burkoló szakember egyeztessen az alkalmazástechnikus kollégával, ugyanis az aljzatmozgás fizikai törvényszerűségeinek kikerülése nagyon alapos körültekintéssel jár.

Ha további kérdésed lenne ezzel a témával kapcsolatban, vagy bármilyen más, felújítást érintő témakörben, abban az esetben keresd most a Szaktanácsadónkat az elsőre végleges megoldásokért!

Szaktanácsot kérek