Sok felújító, építkező kedvence manapság a természetes kőburkolat. Ez nem véletlen, hiszen különlegessé és természetessé tehetjük velük az otthonunkat. De az ilyen burkolatok lefektetéséhez speciális tudásra van szükség, és három szabály betartására, különben nem lesz tartós és szép a végeredmény. Tapasztalt szakember mondja most el, mire kell feltétlenül figyelni.
INTERJÚ NOVÁK PÉTER HIDEG- ÉS MELEGBURKOLATI TERMÉKMENEDZSERREL
Egy burkoló szakembernek mennyiben kell többet tudnia a természetes kőburkolatok esetében, mint ha csak gyártott burkolatokat használna?
Azt gondolom, hogy akármivel is burkol egy szakember, mindig arra az anyagra, méretre kell felkészülnie, amivel dolgozik. A természetes kőburkolatok a természetükből adódóan anyagukban különböznek, bennük fosszílák, zárványok jelenhetnek meg, más és más lesz az erezetük, sőt a színazonosságuk sem garantálható akár egy szállítmányon belül.
Jó tudni, hogy a természetes kőburkolatok fagyállóságát vizsgálják és ilyenkor a vízzel telített követ (víz alatt és levegőn egyaránt) fagyási-olvadási ciklusoknak teszik ki, majd a fagyáskárok vizsgálata után eldöntik, hogy a kő alkalmas-e kültéren való burkolásra. Ha a kő bizonytalan eredetű, vagy nincs ilyen vizsgálata (ami gyakran megesik), akkor az a szabály, hogy porózus, könnyen morzsalékosodó, erősen nedvszívó köveket ne használjuk kültéren, továbbá hasznos, ha tudjuk, hogy a Magyarországon használt mészkövek nagy része mérsékelten fagyálló, ezért kültéri padlón nem javasolt velük a burkolás, azonban falra fektethetők.
Hogyan válasszon a szakember ragasztóanyagot?
A ragasztó választásnál a természetes kövek három fontos tulajdonságát kell figyelembe venni: a méretpontosságukat, a vízérzékenységüket és az elszíneződésre való hajlamukat.
A természetes kőburkolat méretpontosságáról mit kell tudni?
A természetes kőburkolatok méretpontossága rosszabb, mint a kerámiaburkolatoké. A vékonyágyas ragasztók biztonságosan már nem alkalmazhatók, indokolt egy vastagabb ragasztóágy kialakítására alkalmas középágyas ragasztó használata. Nem véletlen, hogy a Mapei termékválasztékából a 15 mm-es ragasztóágy kialakításra alkalmas KERAFLEX MAXI S1 a legnépszerűbb kőburkolat ragasztónk.
És mi a helyzet a kőburkolatok vízérzékenységével?
A vízérzékenység a méretpontosság kérdésénél kissé összetettebb probléma. A természetes kövek a víz hatására képesek duzzadni vagyis, ha az egyik oldalon tartós vízterhelést kapnak, akkor gyakorlatilag a fához hasonlóan vetemednek. A Mapei a világon egyedülálló mérési és osztályozási rendszert dolgozott ki a kőanyagok deformálódásra való érzékenységének vizsgálatára.
A vizsgálat alapján A, B vagy C osztályba soroljuk a köveket. Az „A” osztályba sorolt kövek stabilak, és ezeket bátran lehet hagyományos ragasztókkal fektetni. A „B” osztály köveihez jellemzően gyorskötésű és/vagy kristályos vízmegkötő képességű ragasztót használjunk. Itt már olyan mértékű deformáció lép fel a normál kötésű ragasztók használatakor, hogy az a burkolat fogasságát esetleg elválását okozhatják. A jellemzően ajánlott ragasztó a KERAQUICK S1 vagy az ELASTORAPID, amik olyan gyorsan kötnek meg, hogy érzékelhető deformáció nem tud kialakulni. A „C” osztály köveinél a nedvesség hatására fellépő deformációt már a vízzel bekevert cementes anyagokkal nem tudjuk biztonságosan ellensúlyozni, ezért indokolt az ún. vízmentes ragasztók használata. Ilyen a kétkomponensű KERALASTIC T vagy a KERAPOXY ADHESIVE.
A harmadik fontos tulajdonság az elszíneződésre való hajlam.
Általános tapasztalat, hogy a 2 cm-nél vékonyabb köveknél a kő színéhez igazodva kell a ragasztó színét megválasztani. A világos színű kövekhez fehér, a sötét színűekhez szürke ragasztót használjunk. Elsősorban normál kötésidejű ragasztóknál jelentkezik az a hiba, amikor a kövekben található kapillárisok felszívják a ragasztó cementes víztartalmát és ez a lúgos cementes vízfoltosodást, elszíneződést okoz. Gyorskötő ragasztók használatával az ilyen hiba előfordulásának esélye csökken.
Alapvető, hogy a köveket üregmentesen fektessük, mert ilyenkor az egyenletes felszívódás miatt, a foltosodás kialakulásának veszélye csökken. Ehhez a témához tartozik, hogy az ecetsav tartalmú szilikonok a természetes kövekkel reakcióba léphetnek, ezért azok széleit elszínezhetik. Ennek elkerülése érdekében minden esetben javasolt semlegesen térhálósodó szilikont választani.