Az egyre közkedveltebb padlófűtés létrehozására a legtöbb esetben a tavaszi vagy nyári felújításkor kerülhet sor, de amennyiben nem jó a kivitelezés, az később a fűtési szezon kezdetekor lehet kellemetlen meglepetés. Olvass tovább, és ismerd meg, mi az a négy dolog, amit mindenképpen be kell tartani, ha villámgyors, kifogástalan, javítások és reklamációk nélküli munkát szeretnél az otthonodban – ezzel időt és pénzt megtakarítva a szakszerű padlófűtés kialakításakor.
A jó padlófűtés
Ha energia- és költséghatékony fűtési megoldást keresel lakásodba, a padlófűtés tökéletes választás lehet. A legjobb elektromos padlófűtési rendszert még akkor is hatékony megoldásnak tekintik, ha valaki olyan területen él, ahol hideg, kemény telek vannak. Ráadásul jóval kevesebbe kerül azokhoz a kazánokhoz képest, amelyeket a ház fűtéséhez használnak. Nézzük tehát a padlófűtés 4 elengedhetetlen részét.
- Felfűtési jegyzőkönyv
A kötelező felfűtést nem kötekedésből adják meg. Ha ellenőrzés nélkül kerül a későbbi burkolás erre a rendszerre, könnyen előfordulhat, hogy az egész burkolat feljön a fűtés megkezdésekor. Ennek megakadályozására burkolás előtt a kész munkát felfűtéssel érdemes ellenőrizni, az elkészült jegyzőkönyv pedig egyaránt védi a burkolómester és a lakástulajdonos érdekeit.
- Kiegyenlítés
A Mapei szakemberei úgy vélik, hogy maga a burkolás csak a tökéletes aljzaton kezdhető el. Ha kiegyenlítésre van szükség, akkor tanácsos önterülő és gyorskötő aljzatkiegyenlítőt (pl.: Mapei Ultraplan Renovationt) használni a munka gyorsítására.
- Ragasztás
A kiegyenlítést követően jöhet a ragasztás. Itt figyelni kell az üregmentes fektetésre, ugyanis, ha levegő marad a burkolatunk alatt, akkor az szigetel, emiatt a padlófűtés hatásfoka rosszabbodhat. A teljes lefedettség hiányában pedig megnőhet a lapfelválás kockázata. A hagyományos ragasztókat a burkolólap hátoldalára és az aljzatra is fel kell hordani, ennél jobb megoldást adhat az egyoldalas kenést igénylő ragasztó, amely esetében megspórolható a burkolólap hátoldalának megkenése.
A ragasztónál figyeljünk oda az S1 (pl.: Mapei Keraflex S1)-es alakíthatósági jelzésre, mert ez a valódi flexibilitásra utaló jelzés. Ellentétben a ragasztó zsákján található „flexibilis” felirattal. Az S1 tulajdonképpen egy utólag is megvizsgálható, szabványosan mérhető, az alakváltozási tulajdonságra és a flexibilitásra egyaránt rámutató anyagtulajdonság.
- Dilatációs hézagok
A fugázás végezhető klasszikus módon, ez esetben a fűtési köröket mindig külön kell dilatálni. Ha ezt szeretnénk elkerülni, akkor jó tudni, hogy van lehetőség úgynevezett rejtett dilatáció kialakítására is. A megfelelő fugázással az így kialakított burkolat képes alkalmazkodni a hőmozgásokhoz, de a burkolólapokat nem muszáj elvágni. Amennyiben ilyet szeretnél, előzetesen konzultálj a kivitelező mesteremberrel!