Fókuszban a burkolatragasztó: a tartós végeredmény érdekében

Egy felújítás vagy építkezés egyik csúcspontja az, amikor kiválasztod a falakra és a padlóra a burkolatokat. Persze, ilyenkor főként a tökéletes járólapra, csempére vagy parkettára fókuszálunk, és gyakran mellőzzük a burkolatragasztó kérdését. De miért lényeges, hogy milyen burkolatragasztóval dolgozik a szakember, és mitől lesz tartós egy ragasztó?

Fókuszban a burkolatragasztó

Miért van fókuszban a burkolatragasztó? A tökéletes burkolatok kiválasztásánál nemcsak esztétikai, hanem minőségi kritériumok is szerepet játszanak. Hiszen a lakástulajdonosok a legtöbb esetben hosszú időre, és nem csupán egy-két évre választják az egyes helyiségek burkolatait.

A minden szempontnak megfelelő burkolat megtalálása csak az első lépés. Ahhoz, hogy hosszú távon gyönyörködhess a burkolt padlóban, alaposan át kell gondolnod azt is, hogy milyen burkolatragasztó kerül majd felhasználásra. 

Mit is kell figyelembe venni?

Egyrészt azt, hogy beltéren vagy kültéren lesz a burkolás. Másrészt pedig az, hogy milyen a burkolat típusa (hidegburkolat vagy melegburkolat), valamint mekkora a mérete. Az szintén fontos kritérium, hogy milyen a burkolandó felület minősége.

Burkolás a lakás belső tereiben

A burkolatragasztó kiválasztásánál az is szempont, hogy hová helyezik az adott burkolatot: falra vagy padlóra.

Fókuszban a burkolatragasztó

A Mapei cementkötésű (pl.: Mapei Adesilex P9), diszperziós és epoxy gyanta alapú csemperagasztókat kínál a burkolóknak, és rajtuk keresztül a lakástulajdonosoknak. A hatékony csemperagasztó helyes megválasztása függ a csempe méretétől és anyagától, illetve a csempézendő helyiségtől is. Kisebb méretű csempe esetén elegendő egy alapragasztó használata (pl.: Keraboond T Plus), nagyobb méretű csempe esetén azonban szükség lehet alakváltozásra képes ragasztó használatára, annak érdekében, hogy biztosan a falon is maradjon a csempe.

A padlólapok, pl. a greslapok és a nagyobb méretű járólapok esetén már alakváltozásra képes ragasztót (pl.: Keraflex Easy S1) érdemes használni. Ha a teret intenzíven használják, ami lakóházaknál gyakori forgalmat jelent, akkor is alakváltozásra képes ragasztót érdemes alkalmazni.

Megfelelő burkolatragasztó parkettázás esetén

A Mapei laminált padló, parafa-, parketta vagy bambuszpadló esetén is tökéletes alternatívát kínál parkettaragasztóinak (pl.: Ultrabond S965) köszönhetően. A parkettázás esetén alkalmazható ragasztók nagy része padlófűtésnél is jól használható.

Kültéri burkolásnál

A külső terekben az alakváltozásra képes ragasztó alkalmazása kritikus. A ragasztó minőségét, alakíthatóságát és tapadását a hozzá kevert műgyanta mennyisége határozza meg. Az alakíthatóságra vonatkozó információkat a csomagoláson az S1 vagy S2 jelzések mutatják. Ilyen például az Ultralite S2 ragasztó, amely különösen alkalmas nagy formátumú burkolólapokhoz.

A ragasztó nemcsak a padló stabilitását és tartósságát biztosítja, hanem hozzájárul otthonod esztétikai és funkcionális értékének növeléséhez is. Ne hagyd figyelmen kívül ennek a kis „segítőnek” a fontosságát, amikor új padlót választasz!

Segíthetünk másban is? Kérdezz szakértőinktől a honlapunkon! Tőlünk elsőre végleges megoldásokat kapsz.

Kérdezd szaktanácsadónkat