Hatalmas trend az óriás burkolólap. Válassz hozzá hatékony ragasztót!

Manapság nagyon menők a nagy, sőt, óriási méretű burkolólapok. Nem véletlenül! Akár családi házról, akár lakásról van szó, mindenhol ütős megoldásnak számítanak. Tény, hogy a nagy méretű burkolólapokkal való munka nem mindig könnyű, rengeteg nehézséget és hibalehetőséget rejt magában. Viszont az a látvány, az az esztétikum, amit végül kapunk, mindenért kárpótol. Lássuk a tudnivalókat!

Tíz évvel ezelőtt a 30×30 cm-es burkolólap volt a nagyágyú. Most már a 30×60 cm-es vagy a 60×60 cm-es méret a szokványos, de még ez sem áll meg. A boltok polcain már jóval nagyobb lapok is megtalálhatók, hiszen akár 320×160 cm-ig is terjedhetnek. Van, amelyik lap mindössze 3 mm vastag, mások akár 12 mm vastagok is lehetnek. Az egyik hivatalos szabvány, az olasz UNI 11493-1 szerint a vékony burkolólap legfeljebb 5 mm vastag lehet, míg a nagy formátumú lapok legalább az egyik élükön meghaladják a 120 centimétert. Ezek a méretek speciális segédanyagokat igényelnek.

Először is, bár az óriás burkolólapokkal dolgozni valóban könnyebbnek tűnhet, mindig fontos, hogy szakemberre bízzuk a felrakásukat. A burkolásnál ugyanis ügyelni kell a kialakítható ágyvastagságra, és a helyes módszerre is. Ne feledjük, hogy az óriás lapokhoz speciális szerszámokra van szükség, ezért mindenképpen kivitelezőre érdemes bízni a munkát!

A csemperagasztó szerepe

Másodszor, mindig kritikus pont a burkoláshoz használt ragasztó kiválasztása. Ez különösen igaz az óriás lapok esetében. Ügyeljünk arra, hogy megbízható ragasztót válasszunk, mivel az óriás burkolólapok speciális ragasztóanyagot igényelnek. Minél nagyobb a felület, annál nagyobb alakváltozásra képes ragasztóanyag mellett célszerű dönteni, hogy az eredmény hosszú távon is tökéletes legyen.

Ha könnyebbé szeretnénk tenni a nagy lapok beágyazását, ajánlatos könnyített bedolgozhatóságú ragasztóanyagot választani, amilyen például az Ultralite S2. Ennek segítségével könnyebben és eredményesebben lehet dolgozni, és az eredmény is tartósabb lesz. 

Mikor alkalmazzuk az Ultralite S2 ragasztóanyagot, amely nagy alakváltozásokra is képes?

A kültéri burkolás során, például egy kevésbé fedett teraszon, ahol jelentős hőmérsékletváltozásnak van kitéve a felület, vagy amikor sötét színű burkolatot fektetünk olyan helyen, ahol sok napsütés éri a felületet, már a 90 cm-es oldalméret felett tanácsos az Ultralite S2 ragasztóanyagot választani. Ez a ragasztóanyag képes kezelni a nagy alakváltozásokból adódó feszültségeket, ezzel garantálva a burkolat hosszú távú stabilitását és tartósságát.

Ami a fugázást illeti, számos lehetőség áll rendelkezésre:

  • Az ULTRACOLOR PLUS gyorskötésű, gyorsszáradású fugázóhabarcs, amely polimerekkel módosított és kivirágzásmentes. Víztaszító DropEffect® és penészgátló BioBlock® technológiával készül.
  • A KERAPOXY EASY DESIGN egy kétkomponensű, saválló dekoratív epoxi fugázóhabarcs, amelyet Mapecolor Metallic-kal is keverhetünk, hogy különleges metál hatást érjünk el.
  • KERAPOXY CQ egy másik lehetőség, ami egy könnyen felhordható és tisztítható, saválló epoxi fugázóhabarcs.

Ezek után biztosan érdekel, hogy konkrétan milyen anyagot ajánlott használni, és mire érdemes odafigyelni az óriás burkolólap lerakása esetén. Ebből a videóból kiderül: 

Az óriás burkolólapokkal kapcsolatban számos kellemetlenség adódhat, ha nem tökéletes anyaggal és módszerrel rögzítik őket:

  • Elveszíthetik a strapabíróságuk nagy részét.
  • Az élettartamuk megrövidülhet.
  • Felválhatnak, letöredezhetnek.

Ha te is szeretnéd kihasználni az óriás burkolólapokban rejlő lehetőségeket, és olyan látványos megoldásokat láttál, amelyeket szívesen alkalmaznál a saját otthonodban, töltsd le ingyenes tanácsadó kiadványunkat, amelyben részletesen bemutatjuk a legfontosabb szempontokat és buktatókat. 

Segíthetünk másban is? Kérdezz szakértőinktől a honlapunkon! Tőlünk elsőre végleges megoldásokat kapsz.

Szakmai kérdésem van