A beépítésre kerülő építőipari segédanyagok szélsőséges kivitelezési körülmények esetében látványosan rosszul működhetnek, és néha észrevehetetlenül mennek tönkre. Mutatjuk, mire kell figyelni hűvösebb vagy éppen túl meleg idő esetén!
Vegyük például a hűvös időt, amikor mi nem érezzük hidegnek a levegő hőmérsékletét, de az aljzat annyira hideg lehet, hogy az anyag kötése szinte teljesen megáll, vagy az elvárt műszaki tartalom töredékét fogja csak biztosítani a száradás után.
Vagy egy fordított helyzet: a levegő hőmérsékletét kellemes melegnek érezzük, de a nap hatására az aljzat túlzottan felmelegszik, esetleg a napon tárolt anyagok bekeverését követően extrém gyorsan fog a kötés beindulni, ami néha használhatatlanná teszi a terméket.
Túlzott melegben, mondhatni, hogy szerencse, ha a beépített anyag jelzi, hogy valami nem jó, mivel felgyorsul a termék száradása, rövid lesz a bedolgozhatósági idő, és nem lehet vele elvégezni a kivitelezési feladatot. Ha jelzi az anyag, hogy valami nem a legjobb, elkerülhetjük a rossz eredményt adó kivitelezést, amit, ha az anyag nem jelezne, lehet, hogy észre sem vennénk.
Na de hogyan jelez az anyag? Kültérben, hidegburkolat ragasztásakor azzal szembesülhet a szakember, hogy a vödör belső oldalán a vékony ragasztóréteg nagyon gyorsan szárad, és a ragasztót sűrűn kell átmozgatni, mert bőrösödik a teteje. Ezen felül tapasztalhatja, hogy az anyag veszít a krémességéből. Ez a jele annak, hogy nagyon meleg van! Oda kell tehát figyelni, hogy hol tároljuk az anyagot, megóvva a napsütéstől, és attól, hogy felforrósodjon.
Ugyancsak figyelni kell az esetleges utókezelésre, árnyékolásra is. Beltérben az önterülő aljzatkiegyenlítő is tud extrémen gyorsan kötni, ha a kiegyenlítő felforrósodik. Előfordult olyan eset, ahol a fedett raktárból adták ki a kiegyenlítőt a felső polcról, és úgy felforrósodott, hogy érintésre is kellemetlen meleg volt. Ez is jel! Egy ilyen anyaggal nem lehet dolgozni, meg kell várni, hogy optimális hőmérsékletre hűljön a termék.
Természetesen mindenki azt szeretné, hogy minél hamarabb kész legyen a kivitelezés, például a terasz burkolata. De el kell fogadni, hogy egy kicsivel több türelemmel és idővel tartós, hosszú távú eredményt lehet elérni, ha figyelembe veszik az anyag tulajdonságait is.
Ha elsőre végleges megoldásokat keresel a felújítással, építkezéssel kapcsolatban, fordulj szaktanácsadóinkhoz a honlapunkon.
Szakmai kérdésem van