A padlófűtést mindenki szereti, de a kivitelezésnél sok dologra oda kell figyelni, főleg, ha nagyméretű lapok kerülnek a padlóra. Íme, néhány jó tanács a Mapei szakértőjétől!
Jó, ha a kivitelező és a lakástulajdonos is jelen van a burkolás előtt. A kockázat minimalizálása érdekében érdemes néhány burkolólapot eltenni, hogy ha a későbbiekben gond adódna, akkor legyen mivel helyettesíteni.
A kockázat abban rejlik, hogy nem ismerjük teljes mértékben az aljzatok mozgását, hogy merre mozdulnak el. Például van olyan padlófűtéses rendszerhiba, amikor a 40 fokos víz helyett 60 fokos kerül be a padlóba, és ezt már nehezen bírja el még egy jól kiépített rendszer is. Ettől függetlenül az átburkolásokra leginkább esztétikai okok miatt lehet szükség.
A napjainkban igénybe vett modern burkolat típusok jelentős része szerencsére alkalmas padlófűtéshez (a vastag tömör fa és a padlószőnyeg kivételt képeznek) a helyes rögzítési és rétegrendi irányelvek betartása mellett. Mindig tartsuk szem előtt a burkolat vastagságát! Az előírásnál nem lehet vastagabb, ami 10-12 mm.
A kinézet mellett a burkolat anyaga is kiemelten fontossá válik a padlófűtés tekintetében, mert egy kedvezőtlenebb hatásfokú lehetőségnél fokokban mutatkozik majd meg az adott helyiség hőmérsékletének különbsége.
Padlótípusok és hatékonyságuk
- járólap, greslap, illetve a kerámia 100%,
- laminált padló, szalagparketta 90%,
- klikkes vagy ragasztott vinyl padló 90%,
- padlószőnyeg 50%.
A Mapei Krónika podcastjében interjút hallhatunk Kis Lászlóval, a Mapei Kft. kelet-magyarországi alkalmazástechnikai területi vezetőjével. Az adásból megtudhatjuk azt is, hogyan burkoljunk nagyméretű lapokkal anélkül, hogy burkolólapokat kellene vágni.