Igazi zsákbamacska? Burkolatcsere a felújítás során

A felújítások során az elbontott régi burkolat alatt szokatlan és nehezen kezelhető anyagú aljzatok, ragasztómaradványok, gyenge porló felületek és ezer olyan probléma várhat a felújítóra, amire nehezen lehet előre felkészülni. A szakembernek pedig megoldásokat kell találnia erre is! Nézzük, mi ilyenkor a legjobb eljárás.

burkolatcsere

Ha elvégezhető a burkolatcsere, akkor egy előzetes feltárás segíthet tisztábban látni, azonban a bontás során és után meglepetések még ennek ellenére is érhetik az embert. A teljes bontás után lehet megállapítani, hogy milyen az aljzat, és ekkor el kell dönteni, hogy milyen előkészítést igényel, vagy esetleg magát az aljzatot is el kell távolítani és újat kialakítani a helyébe. Ez soha nem könnyű döntés! 

Az aljzatcsere mindig biztonságosabb megoldás, ugyanakkor jelentős költség és kivitelezési idő növekedéssel jár. Megfelelő szakmai tapasztalatokkal, jó anyagválasztással viszont gyakran olyan megoldásokkal lehet élni, amelyek időben és pénzben is kisebb terhet jelentenek, mint a teljes aljzatcsere. 

Nézzük, hogy mik lehetnek ezek a megoldások a burkolatcsere során: 

1. Az aljzatok repedéseit meg lehet varrni, összeköthetők EPORIP műgyanta és esztrichkötő lemez segítségével. Fontos figyelni arra, hogy az így kijavított aljzatban meglegyenek a szükséges mozgási hézagok. Szükség esetén be kell vágni ezeket, ellenkező esetben előfordulhat, hogy valahol az eredeti repedéstől nem túl távol újra meg fog repedni az esztrich és a rákerült burkolat. 

2. A kritikus aljzatok lehetnek nedvességre érzékenyek, mint például a fa vagy a magnezit esztrichek, lehetnek porlók, gyengék, és gyakran csak nehezen eltávolítható ragasztómaradványokkal borítottak. Ezekhez a kritikus aljzatokhoz alkalmas alapozó kiválasztása kulcsfontosságú lépés. A Mapei termékválasztékában számos kiváló alapozó található. 

Az ECO PRIM T PLUS például egy magas szárazanyag tartalmú diszperziós alapozó, ami számos problémára nyújt megoldást. Használható szívó és nem szívó felületeken, szilárdan tapadó ragasztómaradványokon, anhidrid esztrichen, stabil fán vagy OSB-n is. Igazi problémamegoldó termék. 

Amennyiben az alapozó, például az aljzat szilárdítására is használható PROSFAS használata után a burkolat feketéséhez szükséges műszaki követelmények előállnak, (1 N/mm2- es tapadószilárdság), akkor minden rendben van. Folytatható a munka a szokásos cementes kiegyenlítőkkel és a burkolat típusához igazított ragasztókkal. 

3. Fontos említést tenni még a különböző repedésáthidaló és feszültségleépítő rendszerekről. Általánosan elmondható, hogy alkalmazásuk kedvező lehet és növeli a biztonságot, minden bizonytalan, egyenetlen minőségű aljzaton, de emellett más kiegészítő előnyöket is tudnak nyújtani. 

A MAPETEX Rendszer kis vastagságban nyújt megbízható repedésáthidalást, és akár eltávolítható burkolat fektetését is megoldhatjuk segítségével. A MAPEGUARD UM 35 kasírozott dombornyomott lemez a repedésáthidalás és feszültségleépítés mellett, a MAPEGUARD WP ADHESIVE rétegbe fektetett MAPEBAND EASY tartozékokkal kiegészítve, megoldja a megbízható vízszigetelést is. 

Természetesen mindkét rendszer alkalmas dilatációk áthidalására, így az új burkolat kiosztásával nem kell követni a korábbi aljzatdilatációkat. 

Szakmai tanácsokkal kapcsolatban keresd fel honlapunkat és kérdezz szakértőinktől. Mi elsőre végleges megoldásokban gondolkodunk.

Kérdezd szaktanácsadónkat