Biztosan hallottál már az „alakváltozásra képes ragasztó” kifejezésről, de vajon mit is jelent ez pontosan? És mikor lehet segítségünkre ez a típusú ragasztó a felújítás, építkezés során? Ennek jártunk most utána.
Leginkább a rugalmasságot, jó formálódóképességet, valamint a magas tapadó- és szakítószilárdságot takarja az elnevezés. Ráadásul kétfajta van belőle: „S1: alakváltozásra képes”, illetve „S2: nagy alakváltozásra képes” ragasztók.
Mikor lehet segítségünkre az alakváltozásra képes ragasztó?
Ha azt szeretnéd, hogy a kültéri burkolataid hosszú távon ellenálljanak az időjárás viszontagságainak, akkor csak ez a ragasztótípus lehet az ideális választás, mivel hatékonyan reagál a kültéri burkolatokat érő hirtelen hőmérséklet-változásokra.
Ugyanis ahhoz, hogy a ragasztó sokáig működjön a burkolati rendszerben, két fő tulajdonságának kell nagyon jónak lennie. Az egyik a tapadóerő, ami biztosítja, hogy az anyag megfelelően tapad az alapfelülethez és a burkolólaphoz. De ez a tapadás nem ér sokat megfelelő rugalmasság nélkül, hiszen egy burkolatot több-kevesebb hatás érhet, amitől feszültség keletkezik a szerkezetében. Ilyen hatás lehet például a hőmérsékletváltozás miatt bekövetkező mozgás vagy a mechanikai terhelésből adódó mozgás is.
Betekintés az S1 és S2 titokzatos világába
Az S1 (pl.: Keraflex S1, Keraflex Maxi S1), illetve S2 (Ultralite S2 Flex, Ultralite S2 Flex Quick) jelölések fontos szerepet játszanak ebben a témában.
- S1 alakváltozásra képes ragasztó: a szabvány szerint ez a ragasztó 2,5-5 mm közötti alakváltozásra képes. Ez a tulajdonság elengedhetetlen a hosszú élettartamú, nagy hő- és mechanikai igénybevételnek kitett kültéri burkolatoknál.
- S2 nagy alakváltozásra képes ragasztó: nemcsak járólapokhoz vagy csempékhez használható, hanem akár kültéri homlokzatburkolatok rögzítésére is alkalmas. A nagy vagy óriási méretű burkolólapok biztonságosan lerakhatók ennek a ragasztónak a segítségével.
A mai időjárási körülmények között gyakran tapasztalható, hogy a kültéri burkolatot váratlan hőmérsékleti változás, vagy más néven „hősokk” éri. Ez azt jelenti, hogy a burkolat, a ragasztó és az alatta lévő beton hőmérséklete néhány perc alatt jelentősen megváltozik (például tűző napsütést követő váratlan nyári zápor esetén). Ebben az esetben mind a burkolat, mind a ragasztó és a beton elmozdul, tehát a hőmérséklet-változás következtében összehúzódik vagy tágul.
Az alakváltozásra képes ragasztók rugalmassága lehetővé teszi, hogy ezek alkalmazkodjanak a hőmérsékleti változásokhoz. Míg a hagyományos ragasztók merevek lehetnek, és nehezen viselik el a kitágulást vagy összehúzódást, addig az alakváltozásra képes változatok rugalmas szerkezetük révén kevésbé érzékenyek a hő hatásaira.
Azonban ezek az elmozdulások jelentős mértékben különböznek egymástól, ami feszültséget eredményez. Ezt a feszültséget a ragasztó úgy viseli el, hogy közben nem okoz burkolatfelválást. Erre kizárólag az alakváltozásra képes ragasztók alkalmasak.
Az alábbi helyzetekben érdemes csak alakváltozásra képes ragasztót alkalmazni:
- Kültéri burkolat esetén: ha kültérre nem alakváltozásra képes ragasztót választasz, akkor a burkolaton már az első tél után problémákkal szembesülhetsz, mivel az felfagyhat.
- Nagy mechanikai terhelés esetén: vegyük figyelembe a burkolandó helyiségben várható mechanikai terhelést. Egy szobában vagy fürdőszobában ez csekély lehet, de egy garázs esetében például már igen nagymértékű. Ebben az esetben is az alakváltozásra képes ragasztó a megfelelő választás.
- Várhatóan nagy hőingadozás esetében: a hőingadozás nemcsak kültéren, hanem beltéren is előfordulhat. Például padlófűtés esetén az alakváltozásra képes ragasztó az egyetlen megbízható választás, hogy megbirkózzon a fűtés okozta hőingadozással.
Abban az esetben, ha burkolás vagy lakásfelújítás előtt állsz, de bizonytalan vagy a megfelelő ragasztó kiválasztásában, és elkerülnéd például, hogy a teraszt ismételten kelljen burkoltatni, akkor töltsd le a Mapei díjmentes „A kétszer elkészült teraszburkolat esete” című e-bookját.
Letöltöm az ingyenes e-bookot