Ragasztási tippek – hogy a burkolat strapabíró legyen

Rengeteg esetben találkozunk ragasztási tippekkel, amelyek a burkolás során jönnek szóba. De vajon melyeket érdemes tényleg megfogadni? Mire figyelj feltétlenül? Most megismerheted a legfontosabb, kipróbált és bevált tippeket!

Gyakori hiba, hogy a lakástulajdonosok nem sajnálják a pénzt a tökéletes járólapra, de elfelejtik, hogy a vele burkolt felület tartósságát csak minőségi anyagokkal lehet garantálni. A hatékony ragasztó és fugázó kiválasztása ugyanolyan meghatározó, mint a burkolat kinézete. 

A burkolatragasztók összetételét meghatározza a cement, a homok, a műgyanta és a különböző adalékszerek specifikus fajtája és aránya, melyek hatással vannak rá, hogy a burkolatragasztó hol alkalmazható. 

  • Kiemelten fontos a környezet, ahol a burkolásra sor kerül, legyen az kültéri vagy beltéri. 
  • Különös figyelemre van szükség, amikor a burkolat nedves környezetben vízzel érintkezik. 
  • Ugyancsak nem mindegy, hogy milyen méretű kerámialapokat választunk a burkoláshoz, és szintén jelentős a burkolat aljzatának minősége és típusa.

Szerencsére sokan értékelik a minőséget, és a Mapei termékei mellett döntenek. De sajnos volt már olyan, hogy rossz minőségű ragasztó miatt komoly károk keletkeztek. Az alábbi ragasztási tippek segítségével elkerülhetők ezek a kellemetlenségek.

Ragasztási tippek a tartós burkolathoz

Jó, ha tudod, hogy a burkolat hova kerül majd. Kültéren másfajta ragasztót kell használni, mint beltéren. Az időjárási változásokra csak az alakváltozásra képes ragasztó tud megfelelően reagálni. A Keraflex Extra S1 például ilyen esetekre ideális.

Az is meghatározza, milyen ragasztót kell alkalmazni, hogy milyen anyagból készült a burkolat. A fürdőszobai csempéhez más ragasztó ajánlott, mint a házfalat díszítő természetes kövekhez.

Manapság nagyon népszerűek az óriás lapokkal történő burkolások. Ehhez viszont megfelelő termékeket célszerű választani a tartós eredmény érdekében. Az Ultralite S2 ragasztó kifejezetten óriás lapokhoz ajánlottak.

De mitől különbözik egy alapragasztó a legmagasabb kategóriájú ragasztótól? Tekints be a „kulisszák” mögé: miért kerülhet többe egy nagyobb tudású ragasztó?

A nagyobb tudású, jobb minőségű ragasztók általában több adalékszert és kötőanyagot tartalmaznak. De nézzük, hogy ezek az alapanyagok hogyan oszlanak meg a ragasztókban:

A számok alátámasztják, hogy az egyik legjobb tulajdonságú, alakváltozásra képes ragasztóban az adalékszerek mennyiségének ára, ami a ragasztó minőségét és speciális tulajdonságait biztosítja, a kiszerelés árának nagy hányadát teszi ki.

De mit jelent az „alakváltozásra képes” ragasztó? 

Képzeld el, hogy egy hűvös nyári éjszaka után a reggeli napsütés melegíti a kültéri burkolatot! Először a burkolat melegszik fel, ami miatt lassan tágulni kezd. Eközben a ragasztó és a szerkezeti beton szintén felmelegszik, és mozognak. Azonban a burkolat és a beton különböző mértékben szélesednek, így komoly feszültség keletkezik a ragasztóágyban. A hagyományos ragasztók nem képesek követni a burkolólap és az aljzat közötti mozgáskülönbséget. Azonban a rugalmasság és az alakváltozási képesség nagy szerepet játszik ezen a területen. Hiányában a ragasztóágy elválhat vagy eltörhet, és a járólapok könnyen leválhatnak.

Egy jó ragasztó két kulcsfontosságú tulajdonsággal rendelkezik: a tapadóerejével és az alakváltozási képességével. A cementkötésű ragasztók minősége a hozzáadott értékes műgyanták mennyiségétől függ. Az S1 és S2 jelzések az alakváltozási képességet jelölik a ragasztóknál. Az S1 azt mutatja, ha egy ragasztó kisebb alakváltozásra képes, míg az S2 nagyobb mértékű alakváltozásokkal is megbirkózik, károsodás nélkül.

Gondold át, érdemes-e többet áldozni a jó minőségű, megbízható S-osztályos ragasztókra, hogy elkerüld a későbbi károkat és a nagyobb kiadásokat probléma esetén. Amennyiben gyorsan igénybe szeretnéd venni az adott helyiséget, akkor a Keraquick Maxi S1 és az Elastorapid segédanyagok jöhetnek szóba.

A ragasztó kiválasztásánál meghatározó, hogy milyen minőségű a burkolandó felület. Egyenetlen felület esetén nagyobb odafigyelésre van szükség, és a ragasztót is ennek alapján kell kiválasztani.

Ha többet szeretnél megtudni a ragasztási tippekkel kapcsolatban, és hogy mire figyelj még oda a tartós burkolat kapcsán, akkor töltsd le a díjmentes e-book-ot! 

Letöltöm az ingyenes e-bookot

Segíthetünk másban is? Kérdezz szakértőinktől a honlapunkon! Tőlünk elsőre végleges megoldásokat kapsz.

Szakmai kérdésem van