A kövek hatalma: a sokoldalú természetes kövek és alkalmazásuk

A szakemberek által a természetes kő az egyik legnagyobbra anyag. A kőburkolat használatának számos előnye van, többek között azért, mert tartós, fenntartható és ellenálló anyag. A cikkből megismerheted, hogy miért ilyen népszerűek, és hogy miképpen őket szakszerűen ragasztani.

Jelenleg a természetes kő reneszánszát éli, hiszen nemcsak sokoldalú, hanem rendkívül mutatós burkolóanyag is. Használható felületburkoláshoz, teraszokhoz és kerti utakhoz is. Ezek a kövek (pl.: mészkő, márvány, palakő, travertin, gránit) hangulatos, és akár egy épület külső részének ékessége is lehet, legyen szó homlokzatról vagy lábazatról. A természetes kő belső térben pedig azonnal vonzza a tekinteteket.

Érdekességek a természetes kövek ragasztását illetően

A természetes kő egyedisége abban rejlik, hogy nincs két teljesen azonos típus. Minden kő más és más, ami rendkívüli szépséget kölcsönöz neki. A természetes kőnek az az előnye, hogy valóban természetes anyag, és igénybevétele szinte egyidős a civilizációval. Számos előnye van, többek között a szilárdság, formálhatóság, faraghatóság, egyedi színezet és mintázat, valamint egyszerű eszközökkel való megmunkálhatóság.

A burkolás (itt jön a képbe a Keracolor Rustic fugázó) tekintetében az időtállóság három kulcsfontosságú elemre épül – megfelelő ragasztó, fugázó, és impregnáló anyagok használatára.

Nem mindegy, hogy belső tereket vagy külső területeinket borítjuk-e be ezzel a különlegesen szép burkolóanyaggal. Belső tér esetén általában méretre vágott, különböző felületkezelésekkel ellátott burkolólapokat alkalmazunk, amelyek csak kis mértékben térnek el a hagyományos lapoktól.

Kültéri burkolás esetén viszont más a helyzet, hiszen itt a szakembereknek hasított, pattintott, szabálytalan formájú kövekkel kell dolgozniuk. Az adott kő nedvszívó képessége meghatározza a felhasználási területét, magasabb nedvességtartalmú kövek impregnálás után válnak alkalmassá kültéren történő megmunkálásra.

A kültéren a kő kopásállóságát is célszerű figyelembe venni. A puhább, alacsonyabb kopásállóságú kövek általában alkalmatlanok a padlóburkolásra. Járófelületre csak magas kopásállóságú, keményebb kőfajtákat ajánlott választani.

A természetes kövek ragasztása speciális

A természetes köveket csak olyan anyaggal érdemes ragasztani, ami erre a célra lett kifejlesztve. Például a beltéri és kültéri felhasználásra is alkalmas a Keraflex és a Keraflex Maxi S1. Az Elastorapid és a Keraquick gyorskötésű ragasztók is kiváló alternatívát nyújtanak. Az Adesilex P9 is jól kielégíti az elvárásokat. A kő érzékeny a cementre, ezért a nem megfelelő ragasztó esetén elszíneződhet. A dilatáció miatt ajánlott igénybe venni a Mapesil LM hézagkitöltőt is.

A természetes kövek ragasztásához szilárd alap szükséges, hangsúlyos a burkolandó alap teherbíró képessége és minősége. A ragasztás folyamata a következő lépésekből áll:

  • Alapozás: Biztosítja, hogy a ragasztó tökéletesen tapadjon a felülethez.
  • Kétoldali ragasztás: A biztosabb tapadás érdekében mindkét felületet érdemes bevonni ragasztóval. Ez különösen hasznos, ha azonos vastagságú kövekkel dolgozunk.
  • Fugák félkötésben: Elkerülhető, hogy a fugák egyenletes vonalat képezzenek.
  • Impregnálás: Hosszútávú állagmegőrzés és könnyű tisztíthatóság érdekében célszerű segítségül hívni impregnálószert (pl.: Ultraclare Stain Protector W Plus).

A természetes kövek ragasztása szakértelmet és precizitást igényel, de a végeredmény szemet gyönyörködtető.

Néhány ok, amiért érdemes természetes kőburkolatot használni

Tartós anyag

A természetes kő fő jellemzője, hogy tartós anyag, amely ellenáll az idő múlásának, ami azt jelenti, hogy a természetes kőburkolat megmunkálása garantálja a tartósságot. Ezenkívül az elmúlt években új technikák és eszközök jelentek meg, amelyek megkönnyítették a kő karbantartását.

Sokoldalú

A természetes kő nagyon sokoldalú anyag, amely bármilyen kivitelezéshez igazítható. Használható a legmodernebb háztervekben, de a hagyományosabb stílusú építkezéseknél, felújításoknál is.

Hőszigetelő anyag

A természetes kő egyik tulajdonsága, hogy az anyag sűrűsége miatt nyáron a hideget, télen pedig a meleget képes fenntartani. Jelentős energiamegtakarítást is biztosít, javítva az otthonod energiahatékonyságát.

Hangszigetelő 

A természetes kő sűrűsége a hőszigetelés mellett még hangszigetelést is biztosít a külső zaj ellen. A természetes kőburkolattal csökkenthetők a kívülről érkező hangok.

Ellenáll a klímaváltozásnak

A természetes kő sajátos jellemzőjének köszönhetően tökéletesen alkalmazkodik minden időjáráshoz, még a legszélsőségesebb körülmények között is. Függetlenül attól, hogy a homlokzat szélsőséges hőmérsékleti változásoknak van kitéve, erős napsütésben, heves esőben, fagyos időben, hóban vagy erős szélben, a természetes kőburkolat szinte mindennel megbirkózik.

A Mapei számtalan termékkel segíti a természetes kövek ragasztását. Töltsd le a „Dekoratív és hosszú távon természetes kőburkolatok” című e-bookot, és tudj meg mindent a folyamatról! 

Letöltöm az ingyenes e-bookot Szakmai kérdésem van

(Forrás)