Az LVT számtalan más néven is ismert új generációs burkolattípus: LVT, Vinil, Modul PVC, Vízálló Vinil néhány a legismertebb elnevezései közül. A parkettautánzatú változatot gyakran hívják LVP-nek (Luxory Vinil Plank), ami a fautánzatra utal. A cikkünkben bemutatjuk a legfontosabb tudnivalókat, amelyeket egy felújítás előtt feltétlenül érdemes megismerni, hogy a legideálisabb burkolat kerüljön a helyiségekbe. Lássuk amit az LVT-ről tudni érdemes.
LVT – (Luxory Vinil Tile)
Ez a burkolatfajta jó kopásállósága és könnyű megmunkálhatósága, valamint vízre való érzéketlensége miatt, beltérben alkalmazható szinte mindenhová. Az LVT/LVP név egy darabokból álló többrétegű műanyag alapú terméket takar, aminek a felületét 3D nyomdatechnológiával alakítják ki. Ezzel a technológiával utánozni lehet minden elképzelt és már-már elképzelhetetlen felületet. Kis vastagságánál fogva ideális terméke lehet felújításoknak is. Mérettartóssága azonban jellemzően gyenge, így méretváltozásai szemmel jól látható hibát okozhatnak.
Hogyan garantálható a szép és tartós megoldás? A válasz: jó ragasztással és megfelelő segédanyag választással.
Léteznek kifejezetten ehhez a burkolatfajtához fejlesztett termékek.
- Száraz helyiségekben a megfelelő ragasztóanyag az ULTRABOND ECO 4LVT.
- Vizes helyiségekben pedig az ULTRABOND ECO MS 4LVT WALL&FLOOR biztosítja, hogy a ragasztott LVT burkolatok tartósan stabilak és szépek maradjanak.
Ha érdekel az LVT vagy mobil vinyl burkolatok szakszerű fektetése, az alábbi videót feltétlenül nézd meg:
KLIKKES RENDSZERŰ LVT
Az LVT klikkes rendszerű fajtáit úsztatott burkolatként használják. Hogy ennek a mozgását, csúszkálását elkerüljük, érdemes a lerakás előtt ECO PRIM VG alapozót felhordani az aljzatra. Az ECO PRIM VG gumiszerű bevonatot ad, ami nagymértékben stabilizálja a burkolatot.
SPC burkolatok
Az SPC burkolatok (Stone Polymer Comyposit = Ásványi Polimer Kompozit) is a vinyl padlók új generációjához tartoznak. Többrétegű felépítésükben, megjelenésükben rendkívül hasonlítanak az LVT-hez.
Az SPC burkolat magja műanyag és valamilyen kőőrlemény keveréke, ami nagyobb méretstabilitást biztosít, mint egy hagyományos LVT mag. Előnyük, hogy nagy területen fektethetők dilatációs hézag nélkül, és elég merevek ahhoz, hogy akár a meglévő kerámia burkolatra is fektethetők legyenek.
Ha SPC burkolatot meglévő hidegburkolatra telepítünk, akkor érdemes a fugákat kiegyenlíteni PLANITOP FAST 330 rendkívül finom simítóanyaggal.
Ezek a burkolatok általában klikkes rendszerűek, azonban ragaszthatók is. Ez utóbbi esetben az LVT-hez használt termékek kiváló megoldást nyújtanak.
Az alábbi videóban bemutatjuk a tartós SPC burkolatok kialakítását.
WPC – Wood Plastic Composite
A WPC (Wood Plastic Composite) fa-műanyag kompozitból készülő burkolat. Faőrleményből és különböző hőre lágyuló műanyagokból állnak. A kompozit fatartalma általában 50–90% között mozog.
WPC padlók elsősorban vizes helyiségekben, kültéren, teraszokon lehetnek kiváló helyettesítői a faburkolatoknak. A műanyag WPC teraszburkolatok nem igényelnek komoly karbantartást, és élhető környezetet biztosítanak minimális ráfordítással.
A termék egyáltalán nem ragasztható, ezért kivitelezésük mechanikus rögzítéssel történik. Azonban fontos, hogy a burkolat alá megfelelő lejtést és vízszigetelés kerüljön kialakításra. A PLANITOP FAST 330 kiváló termék a lejtés 3-30 mm-ben történő kialakításhoz, és a hagyományos MAPELASTIC vízszigetelés megakadályozza a víz bejutását az alatta lévő betonba és esztrichbe.
ÖNTAPADÓS LVT
Külön típus az öntapadós LVT-k családja. Ahogyan azt a nevük is sugallja, ezek a burkolattípusok ragasztós hátoldallal készülnek. Tartósságukhoz olyan aljzatra van szükségünk, amihez erősen hozzá tud tapadni a burkolat. Az előbb említett ECO PRIM VG alapozóval az öntapadós LVT burkolatokhoz is jó fogadófelületet tudunk létrehozni.
Ha elsőre végleges megoldásokat keresel a felújítással, építkezéssel kapcsolatban, fordulj szaktanácsadóinkhoz a honlapunkon.
Szakmai kérdésem van