Mire figyeljen oda gipszkarton fal csempézése során?

Ha gipszkarton fal csempézése a feladat, akkor a szakembernek sokkal körültekintőbben kell eljárnia, mintha “hagyományos fal” csempézéséről lenne szó.  Ennek nagyon egyszerű az oka, hiszen a gipszkarton és a rögzítéséhez használt speciális lemezek teherbírása elmarad a téglafaléhoz képest. Sokan nagyon óvatosan is bánnak ezzel a faltípussal, kétszer is meggondolják, hogy mit tegyenek fel rá, mások pedig még nehéz tárgyakkal is bátran terhelik gipszkarton falukat otthonukban.

Van azonban néhány dolog, amelyekre gipszkarton fal csempézése során oda kell figyelni.

Lehetséges-e a gipszkarton fal csempézése?

Igen, azonban néhány szabályt be kell tartani, hogy hosszú élettartamú legyen a burkolat a gipszarton fal csempézése után.

Először is, nem mindegy, hogy milyen helyiségben valósul meg a gipszkarton fal burkolása. Többnyire konyhába, mosókonyhába, illetve fürdőszobába és a mellékhelyiségbe kerül csempe a falra. Ami közös ezekben a helyiségekben, az a pára jelenléte, amit a gipszkarton nem tolerál jól. Legalábbis az átlagos gipszkarton nem.

Tehát amennyiben olyan helyiséget szeretne burkolattal ellátni, ahol magas a páratartalom, ott mindenképpen impregnált gipszkarton használata javasolt, mivel ennek vízfelvétele lényegesen kisebb a hagyományos típusú gipszkartonokéhoz képest.

Szabályok gipszkarton fal csempézése esetén

  • Egy réteg gipszkarton fal nem bírja el a rákerülő burkolat súlyát, ezért két réteg gipszkarton lemezre van szükség. Ajánlatos legalább a felső rétegnek  impregnáltnak lennie, de az az ideális, ha mindkét rétegnél megvalósul ez a kritérium.
  • Amennyiben nem impregnált a felület, úgy a gipszkarton fal csempézése előtt gipszalapozás végzése válik szükségessé.
  • A bútorok, szaniterek felszerelése nem lehetetlen, de kizárólag ennek a célnak megfelelő tartóállványok segítségével lehet őket rögzíteni.
  • A ragasztó és a fuga kiválasztásánál fontos szempont, hogy a gipszkarton falak mechanikai behatás esetén kis mértékben mozognak. Emiatt fokozott terhelhetőségű és alakváltozásra képes – más néven S osztályos – ragasztó és fuga választása válik szükségessé. Mindemellett fontos még, hogy a fugázó vízlepergető és penészesedésgátló tulajdonsággal is rendelkezzen.

Látható, hogy a gipszkarton fal csempézése nem gyerekjáték, alapos szakértelmet és körültekintő munkát igényel. A Mapei tanácsadói ingyenesen állnak az Ön rendelkezésére, forduljon hozzájuk kérdés esetén!

Szaktanácsot kérek